Jediná malá změna v kuchyni, dokáže významně ovlivnit zdraví celé rodiny!
Je to výměna rafinované (čištěné, bělené, běžné) soli za kvalitní mořskou sůl. Už v dávnověku naši předci znali její cenu - vždyť se jí platilo, vedly se pro ni války a vstoupila i do pohádek...
Sůl ovlivňuje ledviny a metabolismus vody v celém organismu. Přiměřené množství soli podporuje vstřebávání důležitých živin z potravy, zatímco její nadbytek jejich plnému využití zabraňuje. Způsobuje ztrátu vápníku, podílí se na zvýšení krevního tlaku, poškozuje ledviny. Přitom její nedostatek způsobuje pokles krevního tlaku, únavu a nedostatečné množství minerálních látek. Z toho je patrné, že potřebu solit je třeba nastavit tak, aby byla uvědomělá - optimální (3g/den) - vzhledem ke konstituci, tělesné aktivitě, klimatickým podmínkám, skladbě jídelníčku. Sůl také ovlivňuje hospodaření s teplem v organismu, proto v zimě je potřeba soli vyšší.
Věděli jste, že sůl má schopnost alkalizovat? To je velice ceněná schopnost, neboť překyselení způsobuje i provází mnoho onemocnění.
Základní potraviny pro tvorbu tkání - luštěniny, maso i obiloviny jsou kyselinotvorné. Pokud přidáme stres, nadbytek kávy a další civilizační "vymoženosti", může být na zdravotní problémy "zaděláno".
Dávkování soli je z výše popsaného opravdu důležité. Sůl má jen podtrhnout a vytáhnout chuť pokrmu, nikoliv jej přebít.
Pokud solíme během vaření, je jí k uspokojení chuti potřeba mnohem méně.
Rafinovaná sůl je zbavena více jak šedesáti stopových prvků a minerálů, které tělo ke své funkci nutně potřebuje. Nečištěná mořská sůl obsahuje kromě chloridu sodného i minerální látky ve své přirozené podobě, včetně jódu.
Rozdíly mezi běžnou kuchyňskou solí a mořskou solí
Vaše víla Alena