V zimním období, zejména v únoru, všeobecně vařím fazole všeho druhu - bílé, červené, strakaté, velké, malé... co hrdlo ráčí.
Je to totiž měsíc, kdy jsou ledviny nejvíce oslabeny a fazole je posilují. A všimli jste si, že jsou si i podobné tvarem - ledviny a fazole?
V kombinaci s obilninami obsahují všechny aminokyseliny, které se rovnají živočišným bílkovinám. Zásadně je ale předčí, protože tyto bílkoviny chrání cévy před zanesením cholesterolem tedy i před srdečním onemocněním. Obsahují kyselinu listovou, která je důležitá pro těhotné (brání rozštěpu patra a páteře). Pak májí i dostatek draslíku, hořčíku, fosforu, zinku, železa. Aby se dobře vstřebaly, je třeba přidat na talíř i kvašenou zeleninu, zelené natě, kysané zelí nebo pár kapek citrónu.
Příznivý efekt luštěnin na lidské tělo se nejlépe projeví, pokud se konzumují pravidelně a v nevelkém množství. Denní potřeba bílkovin je cca 2 lžíce luštěnin. To je důvod, proč není vhodné dávat k luštěninám párek či vejce, protože to už je na tělo příliš. Fazole, luštěniny obecně, obsahují hodně vlákniny, čímž brání vzniku rakoviny tlustého střeva a onemocnění srdce.
Lepší stravitelnost zajistíme přidáním kousku mořské řasy, majoránky či saturejky a vařením v tlakovém hrnci. Solíme vždy až na úplný konec.
Vyzkoušejte fazolky Adzuky. Jsou malé a velmi lahodné, ořechové chuti. Na rozdíl od ostatních druhů fazolí, nemusíte namáčecí vodu vylévat, abyste zlepšili jejich stravitelnost (aby nenadýmaly). Jen je vyperte, na několik hodin namočte a pro minerálové obohacení a stravitelnost přidejte kousek mořské řasy Kombu. Vařte v tlakovém hrnci asi 40 minut.
Recept na placičky Adzuky se zeleninou:
V míse rozšťoucháme vařené fazolky a přimícháme sůl, syrovou mrkev, dýni, ovesné vločky, česnek, majoránku (můžeme přidat další koření dle chuti) a necháme chvilku spojit. Pak vytvarujeme placičky. Pokud chceme, můžeme zahustit či obalit v Hrašce (hrachové mouce) a osmažíme na kvalitním oleji. Přidáme kvašenou zeleninu.
Dobrou chuť přeje vaše víla Alena