V září nastává spolu s ochlazením období sklizně, zklidnění a rozjímání. Nejvíce zatíženy jsou slinivka a slezina, které jsou zodpovědné za naši obranyschopnost, trávení, stav sliznic, vitalitu…
Typické projevy oslabení jsou: tvorba oparů, nadýmání, zvýšená tvorba modřin, snížená imunita či extrémní chuť na sladké nebo naopak odmítání sladkých chutí.
Jak nastolit rovnováhu? Pokusme se o to vyvážením všech chutí. Tím bychom měli docílit - dle čínské medicíny - psychické rovnováhy.
Pokud se vyhneme bílému cukru a bílé mouce, čokoládě, zmrzlině, živočišným tukům a alkoholu, uděláme dobře slinivce i slezině. V této době si odřekněme i saunu či páru - vlhké prostředí nám nyní neprospívá. Naštěstí zraje spousta plodů, které trávení doslova rozmazlí. Vše je přirozeně sladké - dýně, brambory, kukuřice, cibule (žlutá a oranžová). Tato barva posiluje slinivku i slezinu. Stejně tak kombinace obilovin a luštěnin přirozeně sladké chuti.
Vnímejme krásy, barvy a hojnost, kterou nám Země nezištně přináší. Důvěřujme sobě i životu. Vše má svůj řád a neděje se náhodou. Každý z nás může, stejně jako Matka Země, s láskou své okolí obdarovat úsměvem, laskavým pohledem a s otevřeným srdcem předávat lásku dál…
Výborná polévka z dýně Hokkaido
Dýni i se slupkou nakrájíme na větší kostičky, zalijeme jen takovým množstvím vody, aby byly ponořené.
Přidáme kousek mořské řasy (třeba wakame), cibuli. Vaříme cca 20 minut, rozmixujeme tyčovým mixérem a přidáme MISO (fermentovaná pasta z obilovin). Velmi chutná je pasta z ječmene. MISO se už nesmí vařit, přidává se do hotových pokrmů, pokud jsou horké.
Necháme chvilku proležet a na talíři pokapeme trochou dýňového oleje, posypeme nejlépe černým sezamem…
Rýže s kukuřicí
Uvařenou rýži smícháme s vařenými kukuřičnými zrny (nebo 1 plechovkou kukuřice), mírně osolíme a omastíme GHÍ (přepuštěným máslem) nebo máslem. S čerstvou oblohou zeleniny nebo fermentované zeleniny (pickles) je to výborné, syté a zdravé jídlo.
Vaše víla Alena