Červen už je opravdové léto s dlouhými dny a krátkými nocemi. Máme tedy mnohem větší příležitost užívat a zažívat. Zažívat nejen ve smyslu užívat si, ale i ochutnávat, jíst a následně trávit a strávit to, co jsme do svého organizmu přijali.
Nejvíce je tedy zatíženo naše trávení, konkrétně tenké střevo. Pokud máme oslabeno tenké střevo, může nás bolet páteř, můžeme trpět nadýmáním, žaludečními potížemi, či průjmem.
"Moderní" oslabení tenkého střeva se projevuje nesnášenlivostí lepku - celiakií. Přemíra lepku poškozuje střevní sliznici a tím se mimo jiné zhoršuje vstřebávání živin a zvýší propustnost střeva. To negativně ovlivňuje psychiku.
Co zařadit do jídelníčku, abychom hýčkali své tenké střevo? Nejaktivnější je mezi 13-15 hodinou. Potěšíte ho tedy lehkou stravou- zeleninové či ovocné saláty, bylinkové čaje, nápoj ze zeleného ječmene. Nic, co budeme dlouho trávit (maso, mnoho živočišných tuků, kávu, alkohol, uzeniny, pokrmy z mnoha ingrediencí). V našich zeměpisných šířkách již rostou a zrají ředkvičky, zelené saláty, špenát, chřest, čekanka, jahody, maliny, třešně..
Pokud neznáte fermentované výrobky, zařaďte je, velmi si tím prospějete. Přidáním misa do pokrmu na konci varu, zvýšíte jeho kvalitu a prospěšnost. Stejně tak tempeh (i uzený) je rychlá a velmi zdravá večeře či oběd, pokud ho doplníte čerstvou listovou zeleninou, olivovým olejem a omáčkou Tamari či Mirin. Bleskové a zdravé. Jáhly, quinoa, amarant či rýže jsou bezlepkové a nejen, že pohladí vaše tenké střevo, ale posílí i sliznici a slinivku. Mléčné výrobky volte raději zakysané, kysané.
Pro ty, kdo mají možnost natrhat na čistém místě, třeba vlastní zahrádce, rostlinky, kterým někteří říkají "plevel", tu mám vyzkoušený ranní nápoj.
Libovolné "plevele"- bršlice kozí noha, listy lebedy, mladé listy brutnáku, česnáček, popenec.. smícháme v mixeru s troškou kozího kefíru a na ozdobu přidáme na plátky krájené ředkvičky. Můžete přidat pár zrnek velmi kvalitní soli "FLEUR DE SEL". Ta zdůrazní a vytáhne jemné chuti jednotlivých bylin. Přidáváme sem vše, co bychom ze záhonku museli jinak vyhodit ( mrkvičky, kopr zasetý nahusto)
Druhá varianta s bršlicí, listy lebedy, brutnáku, listy meduňky a z večera namočených pár křížal s lněným semínkem. Vše rozmixujeme s kvalitní vodou a přidáme dle chuti trošku medu.
Tempeh se vyrábí z fermentovaných sójových bobů. Je to zdroj vitamínu B, bílkovin a probiotik.
Nakrájíme ho na nudličky, osmažíme a nakonec zakápneme kvalitní sójovou omáčkou nebo Tamari. Skvěle ladí s quinoou či rýží jako přílohou. K tomu salát ze sezónní listové zeleniny a je to:-)
Léto je skvělý čas na odpočinek nejen pro naši psychiku ale i trávení. Nepromarněme ho...
Vaše víla Alena