Jaro je velmi dynamické roční období, nabité energií. A duben je opravdový jarní měsíc s rychle pučícími pupeny, rašícími výhonky a vše je krásně zelené. Není náhoda, že právě zelenou barvu milují naše játra, která čistí náš organismus od odpadních látek, podporují správné trávení a vstřebávání živin. Skladují krev, mají velký vliv na imunitu, jsou zásobárnou cukru a vitamínů rozpustných v tucích…
Jarní únava není nic jiného, než oslabení jater či jejich energie. Může se přidat i zhoršené vidění, světloplachost, bolesti hlavy, pálení žáhy nebo tlak v pravém podžebří, buzení se v noci mezi 1-3 hodinou, onemocnění šlach a kloubů...
Naštěstí játra mají velikou schopnost regenerace (dost o tom věděl Prométheus) :-)
Do dubna pravidelně zasahuje část nebo značná část předvelikonočního půstu, takže péče o ně je o to snadnější. Játrům ulevíme vyloučením alkoholu, omezením mléčných výrobků, smažených a tučných jídel. Stejně jako žlučníku, tak i játrům prospějí potraviny přirozeně kyselé (pickles- zelí a různé kvašené kombinace kořenových zelenin). Ovšem játra navíc milují hořkou chuť. Proto je tak oblíbené pivo po jídle, protože obsahuje hořčiny, které pomáhají trávit tuky. V přírodě ovšem najdeme jiné blahodárné hořčiny na salát - pampelišku list i kořen. Bezkonkurenční jsou semena ostropestřce mariánského. Nejlépe ve formě drcených semen přidaných do hotového pokrmu (nevařit), na chléb s máslem či pomazánkou. Pokud maso, je lepší méně tučné jako drůbeží a jehněčí.
Potraviny volíme jako v březnu - navíc máme na výběr bulgur, rýži, pšenici špaldu, naklíčené výhonky luštěnin…
Hlavně čerstvá zelenina - ředkvičky, kedluben, polníček...pokud je možnost, tak "plevele" ze zahrady jako pampeliška, ptačinec žabinec, bršlice, listy kopřivy, popenec a medvědí česnek. To je panečku něco!
Tak vyjděte do přírody, do zeleně, která tolik játrům prospívá v jejich činnosti i regeneraci a uklidňuje rozbouřené emoce.
Snadno narazíte na již zmiňovaný medvědí česnek, který je výborný jen tak na namazaný chleba, domácí pesto nebo bylinkové máslo, které zvládnou i děti.
Recept na bylinkové máslo s medvědím česnekem
V míse ušleháme máslo s nasekaným medvědím česnekem a mořskou solí SAL de IBIZA (nejlépe solným květem) dle vlastní chuti. Zabalte do potravinové folie a dejte vychladit do ledničky. Pak už jen servírujte. Ozdobí a ochutí i to nejobyčejnější jídlo, jako jsou třeba vařené brambory.
Recept na Velikonoční nádivku
Do misky rohlíků, nakrájených na kostičky a navlhčených vodou či mlékem, přidáme misku nakrájených bylinek (listy kopřiv, medvědího česneku, bršlice a popence), lžíci másla, osolíme mořskou solí SAL de IBIZA, trochu muškátového květu. Přidáme 4 žloutky a vše smícháme. Podle chuti lze přidat uzeninu. Na závěr ze 4 bílku uděláme sníh a zlehka zapracujeme do nádivky. Pečeme v máslem vymazaném pekáčku do zlatova.
Dobrou chuť ! :-)
Vaše víla
Alena Futerová